Národné finále súťaže ŠKODA Challenge 2017

Prvý decembrový víkend sa v Prahe / Mladej Boleslave konalo Národné finále súťaže ŠKODA Challenge 2017. A tu sú výsledky:

Diagnostický technik

1.miesto – Jaroslav Kaprálik / IMPA Dolný Kubín s.r.o.

2.miesto – Peter Kvašňovský / IMPA Bratislava a.s.

3.miesto – Miroslav Lietavec / IMPA Liptovský Mikuláš s.r.o.

Servisný poradca

2.miesto – Peter Gajdoš / IMPA Bratislava a.s.

Predajca

3.miesto – Michal Marčulinec / IMPA Žilina s.r.o.

Všetkým účastníkom Národného finále patrí veľká VĎAKA za ich účasť a súťažné zápolenie, umiestneným srdečne blahoželáme a víťazom už teraz prajeme veľa šťastia v Medzinárodnom finále ŠKODA Challenge, ktoré sa uskutoční na jar 2018!

ĎAKUJEME!

Sme hrdí, že všetci umiestnení kolegovia sú členmi našich IMPA predajných a servisných tímov :- )

IMPA je tu pre vás :- ) Kontaktujte nás, radi vám pomôžeme…

Do našich autorizovaných servisov ŠKODA siete IMPA sa môžete objednať aj jednoducho a pohodlne online. Rovnako online si môžete zakúpiť aj potrebnú výbavu do auta, doplnky a príslušenstvo:

>> online objednanie do servisu

>> IMPA expres – servis

>> IMPA eshop

Originál nenahradíš

V autorizovaných servisoch ŠKODA sú používané originálne náhradné dielce. Neoriginálne dielce overený originál nikdy plne nenahradia…

Originál nenahradíte! Tak ako ani sliepka nenahradí holuba a s listom neodletí za milým…

Originál nenahradíte! Tak ako koza nenahradí poníka…

Originál nenahradíte! Tak ako ani ovca nezabreše ako Dunčo…

IMPA je tu pre vás :- ) Kontaktujte nás, radi vám pomôžeme…

Do našich autorizovaných servisov ŠKODA siete IMPA sa môžete objednať aj jednoducho a pohodlne online. Rovnako online si môžete zakúpiť aj potrebnú výbavu do auta, doplnky a príslušenstvo:

>> online objednanie do servisu

>> IMPA expres – servis

>> IMPA eshop

V IMPA Dolný Kubín vám namontujeme viac ako 15 rokov neprekonané zabezpečenie vozidiel proti krádeži zo Slovenska!

V IMPA Dolný Kubín Vám namontujeme systém VAM R1 do nového alebo jazdeného vozidla ŠKODA / HYUNDAI.

Systémy VAM dokonale zabezpečia Váš automobil proti najmodernejším spôsobom krádeže, ako je použitie rušičiek GPS / GSM / GPRS signálu, čítačiek kódov, diaľkových ovládaní, výmeny spínacej skrinky alebo riadiacej jednotky, ale tiež proti použitiu duplikátu kľúča.

Systém VAM R1 je možné namontovať do osobných automobilov všetkých továrenských značiek a ich typov so všetkými druhmi motorov a úrovňou výbavy v automobile. Montáž systému VAM R1 je závislá od náročnosti a zložitosti v danom type automobilu, spravidla trvá 3-5 hodín.

Vaše vozidlo bude chránené proti:

  • použitiu diagnostického prístroja, ktorý sa používa pri identifikácií blokovaných obvodov
  • použitiu nelegálneho duplikátu alebo originálneho kľúča
  • použitiu rôznych čítacích a dekódovacích zariadení
  • výmene ktorejkoľvek riadiacej jednotky
  • výmene kľúčovej skrinky (aktivačnej jednotky)
  • použitiu rušičky GPS/GPRS/GSM signálu

Kontaktujte nás:

Kontaktujte servisných poradcov v našej prevádzke IMPA Dolný Kubín, Janoškova 2278.

>>> IMPA Dolný Kubín

 

ŠKODA vyvracia: 5 predsudkov o ženách za volantom

Pri predstavovaní nového modelu KAROQ sa značka ŠKODA rozhodla, že sa pozrie na 5 najčastejších mýtov o ženách za volantom, a to Bezpečne Inak.

Pozrite sa vo videu, prečo rozhodne nie je pravda, že by ženy šoférky nevedeli zaparkovať alebo že by muži vyberali auto lepšie!

BONUS – 8 ďalších mýtov o ženách za volantom!

Že sa ženy nevedia rozbehnúť s autom do kopca alebo že nevedia radiť? Neverte všetkému čo počujete. Pozrite si video a presvedčte sa na vlastné oči :- )

IMPA je tu pre vás :- ) Kontaktujte nás, radi vám pomôžeme…

Milé dámy, nechajte sa inšpirovať a urobte si radosť!

Pozrite si tipy na našom IMPA Eshope. Veríme, že vás niečo zaujme a urobíte radosť sebe alebo svojim blízkym :- )

>> IMPA eshop

ŠKODA Neopýtať sa: Ako bezpečne prevážať vianočný stromček?

Neviete si dať rady s prevozom vianočného stromčeka?

Vianoce nám klopú na dvere a preto sme sa pozreli na to, ako sa bezpečne vianočný stromček preváža. Celý proces vám predvedie známy český YouTuber Pedro!

IMPA je tu pre vás :- ) Kontaktujte nás, radi vám pomôžeme…

A ak si neviete dať rady s vianočnými darčekmi, pozrite si tipy na našom IMPA Eshope. Veríme, že vás niečo zaujme a urobíte radosť svojim blízkym :- )

>> IMPA eshop

Má vaše auto vysokú spotrebu? Toto je 5 najčastejších príčin…

Ak ste si kúpili ojazdené auto s motorom 4,0 V8 a jazdíte za 10 litrov, nemôžete sa čudovať.

Ale ak takú istú spotrebu má niektorý z litrových trojvalcových motorov, bude niekde chyba, alebo problém. Ako nájsť tie najčastejšie?

Existujú dva druhy vodičov – jedni pozorne sledujú spotrebu svojho auta, druhí sa tvária, že im je to úplne jedno. Ale aj tak sledujú, koľko im to „žerie“. Ale samozrejme existujú aj výnimky…

Je jasné, že nás spotreba zaujíma. Keď už pre nič iné, tak aspoň preto, že jej zvýšená hodnota signalizuje nejaký problém. Pravdou je, že autá sú dnes relatívne lacné. Aj tak však chceme jazdiť takmer zadarmo – takže nie je jedno, či vám ukazovateľ spotreby indikuje 5, alebo 35 litrov. Hoci niektoré bežné autá ani taký rozsah nemajú a pri vysokej spotrebe máte skôr pocit, že je v nádrži diera…

Každý máme jednoducho nejakú mieru, ktorú sme schopní akceptovať – preto si niektorí kupujú ešte stále naftové dieselové motory s vidinou nízkej spotreby, hoci jazdia prevažne po meste – a potom sa čudujú, že im to akosi s tou spotrebou nevychádza.

To však teraz neriešme. Ide skôr o problém, že ak máte dlhodobejšie istú spotrebu a zistíte, že si vaše auto zrazu pýta viac. Prípadne ste si kúpili jazdené auto a to má od začiatku vyššiu spotrebu, ako by sa na auto takého výkonu, veľkosti a spôsobu užívania patrilo. Prinášame pár hlavných možností, prečo je spotreba vyššia, ako ba mala byť.

Problém č. 1 – vy

Aj keď si to nepriznáme, je neraz za neúmerne vysokou spotrebou, alebo jej nárastom samotný vodič. Občas si to ani neuvedomujeme a poriadne šliapneme na plynový pedál. Hlavným dôvodom môže byť momentálna nálada, stres z meškania, alebo podobné veci, ktoré ani nevnímame. Alebo svoje nepoužívate správne a jazdíte napríklad v meste zbytočne na nižší prevodový stupeň, ako by motor zniesol. Hoci niekedy je trojka veľa a dvojka málo – automatické prevodovky dnes radia podstatne skôr a neraz zbytočne vysoko. Má to zväčša pozitívny vplyv na spotrebu, ale či aj na životnosť podtočeného motora, je otázne. No ak naozaj jazdíte správne, problém bude niekde inde.

Problém č. 2 – podhustené pneumatiky, odpor vzduchu

Kontrolujte pneumatiky pravidelne a často. Mávajú najväčší vplyv na zvýšenú spotrebu. Prerobíte hneď dvakrát – Menej nafúkané pneumatiky sa aj rýchlejšie opotrebujú a majú tiež nižšiu nosnosť. Ak zaťažíte auto ako ste zvyknutí a tlak je v nich nízky, valivý odpor zvýši spotrebu a ešte si ich aj skôr zničíte. O horších jazdných vlastnostiach vďaka zlej priľnavosti nehovoriac.

Možno máte napríklad na streche „zabudnutý“ strešný nosič, alebo nosič na bicykle, či strešný box, ktorý sa vám iba nechce odmontovať. Prevažnú časť jázd ich vozíte prázdne, potom je jasné, kam utekajú peniaze za nadspotrebu.

Problém č. 3 – niečo v tom aute klepe

Aj keď ste fanúšikom rocku, popu, či dychovky a neviete si jazdu bez „vyhulákaného“ autorádia predstaviť, skúste niekedy počúvať. Nie hudbu, ale svoj motor – ale tiež celé auto. Občas totiž stojí za to započúvať sa do zvukov, ktoré auto vydáva. Sluch vám môže pomôcť pri odhaľovaní niektorých mechanických príčin zvýšenej spotreby. Možno to netušíte, ale aj ložisko, ktoré nie je v ideálnej kondícii, zvyšuje spotrebu. Môžete ho identifikovať vďaka zvuku, ktorý pripomína frézovanie, brúsenie, hučanie. Zvuk sa mení podľa rýchlosti – čím rýchlejšie idete, tým viac hučí, alebo „jačí.“ Pískanie prezrádza pridreté brzdy. Nezvyčajný hukot pod kapotou signalizuje problém, ale to už na diagnostiku a opravu navštívte servis.

Problém č. 4 – neštandardné odpory v motore

Mnoho vecí, ktoré zvyšujú spotrebu, sa nedá odhaliť ľahko a jednoducho. Napríklad kompresor klimatizácie ovláda magnetická spojka. Ak sa pokazí, môže byť kompresor trvalo pripojený. Zapnutá klimatizácia môže zvýšiť spotrebu o 0,5 až 2,5 litra na 100 kilometrov, Podobne dnes fungujú moderné alternátory, ktoré sa pripájajú pri zaťažení. Zvýšený odpor môžu klásť aj rôzne kladky, príčin však môže byť oveľa viac.

Problém č.  5 – elektronické systémy

Čoraz viac elektroniky v autách znamená väčšiu možnosť zlyhania niektorého dielca, či celku. Drobná chyba jednej súčiastky však môže vyvolať kaskádovitý rast problémov a v konečnom dôsledku vysoký apetít vášho auta. Stačí, aby niektorý z komponentov motora vykázal zlé hodnoty. Potom sa naruší rovnováha spaľovacieho cyklu aj so zmenou spotreby Riešením je pravidelná diagnostika, ktorá dokáže odhaliť väčšinu problémov. Nájdu sa však aj také, ktoré potrápia servis a neraz aj vašu peňaženku. No ak servis naozaj vie opravovať autá a nie iba vymieňať dielce systémom pokus – omyl, chybu by mali odstrániť.

Problémov a príčin, ktoré spôsobujú „žravosť“ vášho moderého auta je veľké množstvo. Toto je iba päť najčastejších príčin neúmerne vysokej spotreby, ktoré sa dajú celkom ľahko odhaliť a riešiť. Za vysokú spotrebu sa môže schovávať aj ľahko „pridretý“ motor, ktorému ste nevenovali dostatočnú starostlivosť a spoliehali ste sa na dlhoživotnostnú náplň oleja, hoci jazdíte krátke trasy. No to je už ťažší problém a jeho riešenie nie je ani jednoduché, ani ľahké.

Rada na záver:

Mimochodom, aby ste niekedy nepanikárili a zbytočne nehľadali chybu tam, kde nie je: nezabudnite vziať do úvahy aj celkom prozaickú príčinu zvýšenej spotreby vášho miláčika. To je síce ťažšie riešiteľný stav, ale možno si auto požičal váš mladý a nevyjazdený potomok. Bude trvať dosť dlho, kým sa naučí jazdiť normálne a nebude chcieť všetkým naokolo a sám sebe dokazovať, že spôsob plyn – brzda je ten najlepší a on (či ona) dokáže jazdiť lepšie ako Lewis Hamilton…

Zdroj: podkapotou.sk

IMPA je tu pre vás :- ) Kontaktujte nás, radi vám pomôžeme…

Do nášho autorizovaného servisu IMPA sa môžete objednať aj jednoducho a pohodlne online. Rovnako online si môžete zakúpiť aj potrebnú výbavu do auta, doplnky a príslušenstvo:

>> online objednanie do servisu

>> IMPA expres – servis

>> IMPA eshop

 

Aký je zákonný limit hĺbky dezénu pre zimné pneumatiky?

Viac ako polovica Slovákov nevie, kedy môžu byť zimné pneumatiky nebezpečné.

Podľa čoho rozoznáte zimné pneumatiky? Ak podľa znaku vločky so znakom hôr na pozadí, ste na dobrej ceste.

Na Slovensku a v celej Európe je už jeseň v plnom prúde a pre vodičov to znamená, že nastalo obdobie prezúvania letných pneumatík na zimné. Majú slovenskí vodiči dostatočné informácie o zimných pneumatikách? Podľa prieskumu pre značku Matador, ktorý robila agentúra Nielsen Admosphere, nepoznajú mnohí šoféri zákonom povolenú minimálnu hĺbku dezénu, pri ktorom je už potrebná výmena starej zimnej pneumatiky za novú. Prieskum, ktorý sa uskutočnil v auguste na vzorke 500 opýtaných, poskytol aj ďalšie zaujímavé informácie.

Viac ako tri štvrtiny  Slovákov vlastní alebo šoféruje auto. To znamená, že prezúvanie pneumatík rieši väčšina  dospelej populácie na Slovensku. Aktuálne už prebieha sezóna prezúvania letných pneumatík na zimné. A práve pri otázkach ohľadom zimných pneumatík bolo najzaujímavejším zistením, že viac ako polovica slovenských vodičov nevie, kedy sa zimné pneumatiky stávajú  nebezpečnými.

Na Slovensku zákony povoľujú minimálnu hĺbku dezénu na zimnej pneumatike 3 mm. Tento parameter správne identifikovalo len 22% respondentov. Ďaleko viac – takmer 30% vodičov si myslí, že minimálna hĺbka dezénu je 1,6 mm, čo platí pre zákonné minimum pri letných pneumatikách. 14% opýtaných odpovedalo, že správna hodnota je 2 mm, 9% – 4 mm, 5% – 5 mm. Viac ako pätina respondentov nevedela odpovedať.

„Vodiči by mali byť veľmi opatrní pokiaľ ide o zimné pneumatiky. Šoférovanie s ojazdenými zimnými pneumatikami je veľmi nebezpečné, pretože hrozí vysoké riziko šmyku a to hlavne v zlom počasí. V koncerne Continental, do ktorého patrí aj tradičná slovenská značka Matador, odporúčame vodičom nečakať na zákonný limit a prezuť na nové zimné pneumatiky už pri zostatkovej hĺbke dezénu 4mm. Ak majú vodiči čo i len malé podozrenie, že ich pneumatiky nie sú stopercentne spoľahlivé na mokrej alebo zľadovatenej vozovke, odporúčame im čo najskôr navštíviť najbližší odborný pneuservis,“ uviedol Juraj Ižvolt, riaditeľ divízie Marketing Continental Barum s.r.o.

Vodiči zimnú pneumatiku rozoznajú

V prípade, že už nie sú zimné pneumatiky spôsobilé na ďalšie používanie, je veľmi dôležitá ich likvidácia podmienená zákonom. Väčšina slovenských vodičov volí správny postup. Až 63% ich necháva v servise k ekologickej likvidácii a iba 12% ich ešte dojazdí v lete. 23% opýtaných sa vyjadrilo, že tento problém za nich rieši niekto iný. Zimná pneumatika je viditeľne odlišná od tej letnej. Slovenskí šoféri rozoznávajú zimné pneumatiky podľa viacerých faktorov. Prieskum ukázal, že až 44% vodičov spozná zimnú pneumatiku podľa tzv. „alpského symbolu“ vločky v hore. 37% šoférov sa zase orientuje iba podľa vzorky pneumatiky a 17% ju rozozná podľa označenia na bočnej strane pneumatiky „M+S“.

Kvalita je stále na prvom mieste

Súčasťou prieskumu bola aj otázka, aké faktory vplývajú na vodičov pri výbere a kúpe zimných pneumatík.  Najviac respondentov sa rozhoduje podľa kvality. Až 51% vodičov sa informuje priamo u predajcu o jazdných vlastnostiach a garancii bezpečnosti pneumatiky. Pre 32% vodičov je pri kúpe prvoradé odporúčanie od známych, predajcov alebo na základe užívateľských recenzií na internete. 20% sa riadi podľa výsledkov nezávislých bezpečnostných testov.

Slováci prezúvajú hlavne podľa počasia

Na jeseň nastáva na Slovensku čas prezúvania letných pneumatík na zimné. Výsledky prieskumu potvrdzujú, že väčšina slovenských vodičov si nenecháva prezúvanie zimných pneumatík na poslednú chvíľu. Pre 38% vodičov je pri prezúvaní rozhodujúce počasie, čo znamená, že nemajú naplánovaný presný termín, kedy chcú mať auto prezuté. Naopak až 23% opýtaných chce mať už prezúvanie vyriešené v októbri a 22% v novembri.

Zdroj: podkapotou.sk

ŠKODA Pneugarancia

Zakúpením zimného kompletu zo sortimentu ŠKODA Originálne príslušenstvo získavate automaticky ŠKODA Pneugaranciu, s exkluzívnymi výhodami pre vás. Ani vysoko kvalitné pneumatiky nie sú úplne odolné proti nástrahám, ktoré na ne môžu čakať na cestách. Či už ide o klince, ostré hrany obrubníkov a ani výtlky už nebudú pre vás predstavovať finančnú stratu. Poškodenie pneumatiky býva väčšinou natoľko rozsiahle, že je potrebné zabezpečiť si novú. A práve preto vám prinášame program ŠKODA Pneugarancia.

> Viac o ŠKODA Pneugarancii

IMPA je tu pre vás :- ) Kontaktujte nás, radi vám pomôžeme nielen pri príprave vášho vozidla na zimu.

Do nášho autorizovaného servisu IMPA sa môžete objednať aj jednoducho a pohodlne online. Rovnako online si môžete zakúpiť aj potrebnú výbavu do auta, doplnky a príslušenstvo:

>> online objednanie do servisu

>> IMPA expres – servis

>> IMPA eshop

Pevne veríme, že vám naše rady budú nápomocné a zimné mesiace prejdú vám a vašim štvorkolesovým pomocníkom bez akýchkoľvek problémov. V prípade ak by sa predsa len nejaký problém vyskytol, sme tu pre vás 🙂