Nenechajte si zničiť letnú dovolenku dažďom. Continental radí, ako udržať bezpečnosť na ceste

  • Continental, výrobca pneumatík s vynikajúcimi výsledkami na mokrom aj suchom povrchu, hovorí o tipoch, ktoré udržia bezpečnosť na ceste počas dažďa
  • Akvaplaningu alebo strate priľnavosti pneumatiky vplyvom vody, ktorá sa dostala medzi pneumatiku a vozovku, sa dá vyhnúť – napríklad prispôsobením rýchlosti vozidla počasiu a povrchu vozovky, ale aj správnou voľbou typu pneumatiky a dostatočnou hĺbkou jej dezénu. Riziko dopravnej nehody podstatne zvyšuje aj zlý tlak v pneumatikách

Dovolenkové obdobie začína byť v plnom prúde a rozhodujeme sa, ako strávime toto leto. Niektorí volia namiesto lietadla vlastné auto, ktorým sa vydajú na dlhú cestu k moru, kempovať či stráviť dovolenku v horách. Najobľúbenejšími dovolenkovými destináciami Slovákov sú v posledných rokoch Chorvátsko, Taliansko alebo Bulharsko. Continental prináša vodičom niekoľko rád, ako sa na takúto cestu pripraviť a udržať seba a svojich spolucestujúcich v bezpečí.

Jazda v daždivom počasí môže byť veľmi často nebezpečná. Aj skúsený vodič môže urobiť chybu a dostať šmyk. Čo je teda dôležité dodržať pri jazde na mokrej vozovke?

Inovatívne technológie koncernu Continental AG, ako v oblasti výroby pneumatík, tak automotive systémov, sa už desaťročia zameriavajú na bezpečnosť. Stratégiou Vision Zero sa snaží Continental predchádzať nehodovosti a smrteľným úrazom. Aj preto sa Continental rozhodol poskytnúť niekoľko rád, ako udržať bezpečnosť aj na mokrej vozovke.

Hĺbka dezénu je pravidlom č. 1

Akvaplaning, alebo strata kontaktu s vozovkou pri jazde za mokra, je častou príčinou dopravných nehôd. Hovoríme aj o tzv. plávaní na vozovke, ktorú spôsobuje intenzívny dážď, príliš rýchla jazda alebo aj nedostatočná hĺbka dezénu. Už pri dezéne menšom ako 3 mm sa vodný klin tlačí medzi pneumatiku a vozovku čo zapríčiňuje predĺženie brzdnej dráhy. Celoeurópsky legislatívny štandard stanovuje minimálnu hĺbku dezénu v Európe pri letných pneumatikách 1,6 mm. Pri tomto zákonom povolenom minime dezénu vodný klin bráni pneumatike v kontakte s vozovkou, brzdná dráha sa zásadne predlžuje a vzniká vysoké riziko akvaplaningu. Pri hĺbke dezénu 1,6 mm sa brzdná dráha pri zostatkovej rýchlosti 44 km/h predlžuje až o takmer 18,6 m, čo predstavuje dĺžku asi štyroch automobilov. Takéto predĺženie brzdnej dráhy môže zapríčiniť nepríjemné situácie na ceste. Preto odporúčame dezén pravidelne kontrolovať a pneumatiky vymieňať už pri zvyškovej hĺbke dezénu 3 mm. Aj pri hĺbke dezénu 3 mm je brzdná dráha v porovnaní s novými pneumatikami o 9,5 m dlhšia. Ak sa však rozhodnete dojazdiť svoje pneumatiky do zákonného limitu 1,6 mm, odporúčam výrazne obmedziť rýchlosť pri intenzívnom daždi.

Kontrolujte pravidelne, či je dezén dostatočne hlboký, pretože len tak je zabezpečené optimálne odvádzanie vody medzi pneumatikou a vozovkou a minimalizuje sa riziko akvaplaningu. Okrem toho, vodiči častokrát podceňujú kontrolu geometrie, avšak nesprávna geometria náprav výrazne skracuje životnosť pneumatík, pretože sa nesúmerne opotrebováva dezén plášťa.

Pneumatika – parťák v bezpečí

Väčšina vodičov si myslí, že charakteristiky ich auta sú v bezpečnosti to najdôležitejšie. Práve pneumatiky sú kľúčovým faktorom pre celkové jazdné vlastnosti, a preto je ich potrebné pravidelne kontrolovať. Okrem pravidelnej kontroly hĺbky dezénu, nesmie vodič zabúdať na tlak. Dobrý hustiaci tlak v pneumatikách predlžuje ich životnosť. Okrem toho ovplyvňuje spotrebu paliva a jazdné vlastnosti. Je známe, že až 50 % vozidiel jazdí so zlým hustiacim tlakom. Títo vodiči majú priemerne až o 10 % vyššiu spotrebu paliva, ale aj  životnosť pneumatiky je až o 30 % kratšia. Navyše, chybný tlak v pneumatikách značne zvyšuje riziko dopravnej nehody. Kontrolujte preto tlak v pneumatikách každé dva týždne a nezabudnite ani na rezervnú pneumatiku. Oplatí sa skontrolovať aj funkčnosť heveru, pretože bez neho chybnú pneumatiku len ťažko vymeníte.

Continental sa špecializuje na skrátenie brzdnej dráhy. Pri novinke PremiumContact 6 využitím kryštalickej siliky v zmesiach, sa poprednému svetovému výrobcovi pneumatík podarilo vynikajúci brzdný výkon na mokrej vozovke ešte vylepšiť, čoho dôkazom sú aj tohtoročné úspechy tejto letnej pneumatiky v prestížnych testoch odborných organizácií či médií. Úplne dominovali napríklad vo veľkom teste letných pneumatík magazínu Auto Bild, kde zdolali vyše 50 konkurentov. Jednu z posledných pozitívnych recenzií na pneumatiky PremiumContact 6 vydal  aj odborný nemecký magazín auto motor und sport, ktorý ich testoval v rozmere 245/45 R 18 W/Y na vozidle BMW 5 Touring. Porota auto motor und sport skonštatovala, že PremiumContact 6  „sú veľmi ľahko kontrolovateľné, komfortné pneumatiky s veľkorysým homogénnym výkonom na vysokej úrovni a najvyššie ich ocenila za výsledky vo valivom odpore.“ PremiumContact 6 vo väčšine testov vyzdvihli odborníci aj za vynikajúcu priľnavosť na mokre i suchu či krátku brzdnú dráhu na opäť na oboch typoch povrchov.

Používajte prémiové pneumatiky prispôsobené na jazdu po mokrom povrchu a nenechajte sa prekvapiť akvaplaningom ani inými nepredvídateľnými situáciami nielen počas jazdy na letnú dovolenku.

V našich autorizovaných servisoch siete IMPA sme vám plne k dispozícii aj pri výbere tých správnych Continental pneumatík.

Píšte, volajte a pre viac info nás kontaktujte:

IMPA Sieť kontakty >>>

IMPA tipy: Ako si užiť cestu autom na letnú dovolenku bez stresu

Počas hromadného letného presunu dovolenkárov, stále veľa Slovákov dáva pred lietadlom či vlakom prednosť road-tripu a do oddychových destinácií vyrážajú autom. Aby sa jazda nezmenila na neželané dobrodružstvo, je dobré držať sa niekoľkých základných rád. Poradíme vám, ako si čo najlepšie naplánovať trasu, pripraviť svoje vozidlo na náročnú cestu a ako si poradiť v nepredvídaných situáciách.

Prvá z hlavných zásad, ktorú netreba podceňovať, je kontrola technického stavu automobilu pred cestou. Motoristi si môžu urobiť základnú kontrolu svojho automobilu aj sami. Avšak ak chcú mať istotu, že ich vozidlo bude stopercentne pripravené na dlhú cestu, odporúčame nechať si ho skontrolovať v autorizovanom servise ešte pred vycestovaním na dovolenku. Ušetria nielen čas príprav, ale aj zbytočné komplikácie a nemalé následné výdavky za opravy  v zahraničí. Komplexná prehliadka vozidla v autorizovanom servise vám zaručí, že vaše auto dostalo potrebnú starostlivosť, vrátane kontroly bŕzd, prevádzkových náplní a nastavenia svetlometov.

Naplánujte si cestu vopred

Zadať adresu letoviska do navigácie, keď už sedíte s rodinou či priateľmi v naštartovanom aute, nemusí byť najchytrejšie rozhodnutie, ak sa chcete dostať do cieľa pohodlne a plynulo. Cestu si plánujte vopred, s pomocou plánovača trasy na internete. Zistite si, kde v tranzitných alebo cieľových krajinách sa nachádzajú platené úseky, kde je pred hranicami posledná možnosť kúpiť si diaľničnú známku, či na trati nie sú obchádzky a ako sa najlepšie vyhnúť kolónam. Pokiaľ máte vozidlo ŠKODA a máte ho vybavené funkciou Infotaiment Online, môžete si naplánovať trasu na portáli ŠKODA Connect a pohodlne ju poslať on-line  do navigácie v aute.

Premávku kontrolujte aj priebežne počas jazdy. Funkcia Infotaiment Online dostupná v nových modeloch ŠKODA od roku 2017 umožňuje prijímať aktuálne informácie z ciest v reálnom čase.

Pri tzv. offline navigáciách je dôležité, aby ste mali nainštalovanú aktuálnu verziu mapy, nakoľko cestná a diaľničná sieť sa neustále mení. Informácie o aktuálnych mapových podkladoch pre vaše vozidlo sú k dispozícii na portáli ŠKODA http://updateportal.skoda-auto.com. V závislosti na type navigácie vo vozidle je možné si nové mapové podklady stiahnuť zdarma.

Ak chcete prísť do cieľa rýchlo a bez stresu, vyrazte radšej v strede týždňa, určite nie v piatok a cez víkend, keď sú kolóny dovolenkárov najväčšie.

Čo nezabudnúť doma

Vodičský preukaz, technický preukaz a doklad o poistení vozidla si nachystajte spolu s pasom alebo občianskym preukazom. Uistite sa vopred, či v danej krajine nie je potrebný medzinárodný vodičský preukaz. Pre prípad potreby majte po ruke finančnú hotovosť a kontakty na zastupiteľské úrady a asistenčné služby. Ak vám papierové mapy nič nehovoria, zadovážte si autonabíjačku mobilných telefónov, ak nie je súčasťou výbavy vášho auta. Pre plnohodnotné využívanie infotainmentu si pred cestou aktivujte dáta na využívanie internetu v zahraničí. Skontrolujte, či máte so sebou povinné tlačivo správy o nehode. Ak nie, stiahnite si ho z internetu alebo kontaktujte svoju poisťovňu, v ktorej máte uzavreté PZP alebo havarijné poistenie.

Rezervná výbava

V lete sa najviac zapotí chladiaci systém motora, preto je vhodné mať po ruke rezervnú predpísanú chladiacu kvapalinu. V núdzi sa dá nahradiť čistou vodou, ale po návrate ju nezabudnite dať vymeniť za predpísanú kvapalinu. Na dlhšiu cestu sa zíde aspoň jeden liter vhodného motorového oleja, pretože nie všetky čerpacie stanice majú v ponuke oleje zodpovedajúce štandardom výrobcu. Pri kúpe oleja sa vždy riaďte špecifikáciou výrobcu, dôležitá je predpísaná norma výrobcu, nie normy SAE, ani ACEA. Norma pre vaše vozidlo je uvedená na štítku na motore.

Ak je auto vybavené rezervným kolesom, odporúčame pred cestou skontrolovať jeho stav a dofúkať ho na hornú hranicu predpísaného tlaku najväčšieho hustenia. Ak nie je, pribaľte si sadu na opravu pneumatík a pumpu alebo kompresor, ktorým pneumatiku po oprave nahustíte. Ak nebudete schopní vymeniť koleso vlastnými silami, kontaktujte asistenčnú službu, ktorá sa o výmenu odborne postará. Vždy dbajte na bezpečnosť seba, svojich blízkych aj ostatných účastníkov cestnej premávky, najmä pri defekte na frekventovanej komunikácii. Pred opustením vozidla si oblečte reflexnú vestu a dbajte na to, aby tak urobili aj ostatní členovia posádky. Byť videný znamená vašu väčšiu bezpečnosť.

Do odkladacej skrinky pod palubnou doskou pribaľte aj súpravu rezervných žiaroviek. Ak si na ich výmenu netrúfate, navštívte najbližšieho servisného partnera. 

Zabuchnuté kľúče a auto stratené na parkovisku

Vo vozidlách, ktoré nie sú vybavené modernými systémami bezkľúčového vstupu a štartovania (KESSY), sú zabuchnuté kľúče častou a zbytočnou komplikáciou, ktorej sa dá predísť uložením náhradných kľúčov na bezpečnom mieste mimo vozidla, napríklad v taštičke s osobnými dokladmi. V prípade potreby je tiež možné kontaktovať asistenčnú službu.

Častým problémom v cudzích mestách alebo vo veľkých nákupných centrách je situácia, v ktorej si zrazu neviete spomenúť, kde presne ste odstavili svoje auto. On-line služby fungujúce prostredníctvom mobilnej aplikácie pre ŠKODA Connect umožnia pomocou inteligentného telefónu zistiť, kde ste vozidlo zaparkovali a taktiež na diaľku skontrolovať, či ste nezabudli zavrieť dvere alebo okno.

Čo robiť pri natankovaní nesprávneho paliva

Pred každým tankovaním porovnajte zhodu informácií na čerpacom stojane s informáciou na palivovom viečku. Obchodné názvy jednotlivých druhov palív a niekedy aj farby tankovacích pištolí, sa v rôznych krajinách môžu líšiť. Ak omylom natankujete benzín do prázdnej dieselovej nádrže, do max. objemu 5 litrov sa problém dá vyriešiť dotankovaním plnej nádrže naftou. Ak už natankujete väčšie množstvo nesprávneho paliva, za žiadnych okolností neštartujte vozidlo. Odporúčame kontaktovať asistenčnú službu, ktorá vám poradí, ako ďalej postupovať.

Pravidlá cestnej premávky v zahraničí

Zistite si o krajinách, kam cestujete, čo najviac informácií o dopravných predpisoch. V rôznych krajinách sa môžu odlišovať rýchlostné limity na konkrétnych komunikáciách, ale aj ďalšie pravidlá prevádzky. Môže to byť napríklad počet, farba a umiestnenie reflexných viest, predpísaná lekárnička a výstražný trojuholník, úprava denného svietenia, telefonovanie počas jazdy, či dokonca zákaz konzumácie jedla a nápojov za volantom. Odporúčame preto pred cestou preštudovať si legislatívu tranzitných aj cieľových krajín. Za nedodržanie predpisov môžu hroziť značné sankcie, v prípade nehody nielen finančné.

Pomoc v núdzi a pri dopravnej nehode

V prípade poruchy radíme motoristom kontaktovať asistenčnú službu. Majiteľom automobilov značky ŠKODA je k dispozícii služba ŠKODA Assistance. Asistenčné služby sú zárukou, že o vás bude v prípade núdze postarané na území Slovenskej republiky aj v zahraničí. Bližšie informácie o poskytovaných asistenčných službách nájdete v obale Palubnej literatúry vozidla. Informácie poskytnú aj pracovníci centrály ŠKODA Assistance, dostupnej 24 hodín denne 365 dní v roku. Pokiaľ telefonujete zo Slovenska, vytočte bezplatné telefónne číslo 0800 11 94 55. Ak zo zahraničia, vytočte telefónne číslo s medzinárodnou predvoľbou +421 2 4920 5951.

Napriek tomu, že tlačidlo automatického tiesňového volania v Európe bude patriť k štandardnej výbave až od budúceho roku, je už teraz voliteľnou súčasťou výbavy väčšiny modelov ŠKODA vyrobených od 1.6.2017. Vyššie modelové rady SUPERB, KODIAQ či KAROQ sú už štandardne vybavené životne dôležitou funkciou Emergency Call. Tiesňové volanie sa automaticky spustí po nehode a auto nadviaže hlasové spojenie s tiesňovou linkou 112. Pomocou tlačidla v stropnom module možno tiesňové volanie aktivovať aj manuálne. Táto služba nie je automaticky dostupná vo všetkých krajinách, dostupnosť služieb ŠKODA Connect v európskych krajinách je možné overiť si na webstránke www.skoda-auto.sk/o-nas/skoda-connect-dostupnost.

Doživotná garancia mobility

Napriek dôkladnej príprave odborníci odporúčajú pripraviť sa vopred aj na neočakávané situácie, ktoré dokáže spôsobiť porucha auta na cestách, či už je to zháňanie odťahovej služby, alebo čakanie na opravu v servise, o navýšení výdavkov nehovoriac. Zákazníci ŠKODA, ktorí využívajú služby autorizovaných servisov, majú zdarma k dispozícii Doživotnú garanciu mobility, čo znamená, že majú pomoc asistenčnej služby ŠKODA Assistance zdarma kedykoľvek a kdekoľvek to potrebujú, vrátane zahraničia. Ak sa nepodarí uviesť vaše auto do prevádzky priamo na mieste poruchy, bude odtiahnuté do najbližšieho autorizovaného servisu ŠKODA. Ak sa oprava nevykoná v ten istý deň a vy sa nachádzate vo vzdialenosti väčšej ako 30 km od miesta vášho bydliska alebo cieľa vašej cesty, servis ŠKODA vám môže v prípade potreby zaistiť náhradnú dopravu, zapožičanie náhradného auta či ubytovanie v hoteli pre posádku na jednu noc.

Šťastne až do cieľa

Aj keď to počúvame stále, tieto zásady naozaj fungujú a ich dodržiavaním predídete krízovým momentom na cestách. Uistite sa, že máte správne nastavený volant, sedadlo a hlavovú opierku. Dodržiavajte pitný režim, robte si prestávky, počas ktorých vystúpte z vozidla a ponaťahujte sa. Nepodceňujte príznaky mikrospánku a na rozptýlenie si pred cestou prichystajte playlist obľúbených pesničiek.

V našich autorizovaných servisoch siete IMPA sme vám plne k dispozícii.

Píšte, volajte a pre viac info nás kontaktujte:

IMPA Sieť kontakty >>>