Hľadáme šikovných žiakov!

Milí študenti,
Vážení rodičia,

naša spoločnosť IMPA Bratislava, a.s. v januári 2016 získala Osvedčenie o spôsobilosti poskytovať praktické vyučovanie v systéme duálneho vzdelávania na pracovisku praktického vyučovania. To znamená, že sme spôsobilí poskytovať praktické vyučovanie.

Preto hľadáme šikovných žiakov, ktorí končia Základnú školu a plánujú pokračovať v štúdiu zameranom na učebné odbory autoopravár – mechanik, elektrikár, karosár alebo lakovník.

Ak máte záujem študovať a pracovať v automobilovom priemysle a prakticky sa vzdelávať v našom autorizovanom servie IMPA Bratislava (autorizovaný servis ŠKODA, VW, Audi), ste srdečne vítaní.

Viac informácií vám radi poskytneme priamo u nás v IMPA Bratislava na Panónskej ceste 23, Petržalka alebo emailom: macajova@impa.sk.

Kontaktná osoba: Eva Mačajová, referent pre mzdy a personalistiku

Osvedčenie >>> link

Nie sú koberce ako koberce.

Zimné počasie so sebou prináša aj dážď a sneh. Oboje sa nám pri nastupovaní dostáva do auta. Tu prichádzajú na scénu koberce.

Existuje viac typov kobercov. Pre jesenné a zimné obdobie sú zvlášť vhodné Originálne gumové koberce. Originálne gumové koberce majú niekoľko podstatných výhod:

 • vlhkosť nepreniká do čalúnenia vozidla
 • dajú sa ľahko čistiť
 • znesú aj agresívnu posypovú soľ
 • aj keď sa na nich nazbiera voda, vďaka zvýšenému okraju je možné ju jednoducho odstrániť = vybrať a vyliať
 • súčasťou sú fixačné prvky, čiže koberce sa nehýbu po podlahe vozidla
 • ich životnosť je podstatne dlhšia ako neoriginálne náhrady

Máte ich? Objednajte si ich z nášho eshopu ešte dnes.

Prečo používať ochrannú plachtu?

S pribúdajúcim množstvom áut sa stáva stále dôležitejšou otázkou parkovanie. Nie každý má možnosť parkovať v garáži, alebo pod prístreškom. Vítaným pomocníkom  je v takejto situácii ochranná plachta.

Prečo používať ochrannú plachtu najmä v zimnom období?

 • chráni vozidlo pred poveternostnými vplyvmi
 • zvlášť v zimnom období ochráni lak pred ľadom a snehom
 • znižuje riziko poškodenia vozidla
 • už žiadne škrabanie ľadu z okien
 • odpratávanie napadnutého snehu je jednoduchšie, stačí len “hrubé” odmetenie a zvyšok stiahnete dole spolu s plachtou
 • pod plachtou je vozidlo viac “inkognito”, čiže aj prípadný zlodej bude potrebovať na identifikáciu a krádež viac času, čo ho spravidla odradí

Ochranné plachty na vybrané typy vozidiel nájdete aj v našom eshope.

Generálny pardon pre autá bez platnej STK a EK

Autá bez platnej technickej (STK) a emisnej kontroly (EK) dostali dvojmesačný generálny pardon.

Ministerstvo dopravy zavádza do konca februára tohto roku takzvaný generálny pardon pre motoristov, ktorým vypršala na autách platnosť emisnej či technickej kontroly.

Dvojmesačný generálny pardon znamená, že ak v tejto takmer dvojmesačnej lehote podrobia svoje autá dodatočnej kontrole, nedostanú pokutu. „Preto všetkým prevádzkovateľom, ktorí nedali svoje vozidlá na kontrolu v stanovených lehotách, odporúčame, aby využili generálny pardon a vozidlo ešte dodatočne podrobili technickej alebo emisnej kontrole,“ apeloval hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. Nepodrobenie ktorejkoľvek z týchto kontrol je podľa jeho slov sankcionovateľné okresným úradom pokutou 165 eur.

Rezort dopravy pritom od 1. januára tohto roku spustil Jednotný informačný systém v cestnej doprave. Motoristov by mal napríklad upozorňovať na končiaci sa termín platnosti technickej alebo emisnej kontroly, mal by zjednodušiť tiež administratívu pre profesionálnych vodičov a dopravcov, ako aj skvalitniť služby autoškôl.

„Odporúčame všetkým prevádzkovateľom vozidiel, aby využili funkcionalitu tohto systému. Ten im po zaregistrovaní umožní, aby pred uplynutím platnosti technickej a emisnej kontroly boli vopred upozornení na jej končiacu sa platnosť,“ vysvetlil Kóňa.

Aktuálne sa ešte napĺňajú údaje niektorých registrov, napríklad stanice technickej kontroly či strediská emisnej kontroly. „Po ich naplnení bude možné využívať napríklad systém na objednávanie pre vykonanie technickej či emisnej kontroly,“ doplnil Kóňa.

Podobne aj pre oblasť autoškôl platí prechodné ustanovenie v zákone, počas ktorého je autoškola povinná zaistiť svoje technické vybavenie. „Preto niektoré funkcie pre vzdelávania a výcvik budúcich vodičov záležia aj od konkrétnej autoškoly,“ dodal.

Termín STK a EK si už nemusíte pamätať. Zaregistrujte sa a my vám ho pripomenieme.

zdroj: www.aktuality.sk

5 zásad bezpečnej jazdy na snehu

Túto zimu síce neskôr, ale predsa len, napadol na mnohých miestach prvý sneh. Poznáte zásady bezpečnej jazdy na snehu?

Tu je 5 najdôležitejších:

 1. Pred jazdou si očistite auto od snehu a ľadu. Okrem toho, že sa vyhnete možnej pokute, keďže je to už dané aj zákonom, ide v prvom rade o bezpečnosť vás ale aj bezpečnosť okoloidúcich vozidiel a chodcov. Čo najlepší výhľad je dôležitý a preto pár minút navyše na parkovisku určite obetujte.
 2. Zimné pneumatiky. Polemiky o tom, či sa to oplatí, alebo, že máte dobrý dezén letných penumatík dajme bokom. Pri súvislej pokrývke vozivky snehom alebo ľadom nám to opäť ukladá aj zákon. A známe fakty hovoria o priľnavosti, brzdnej dráhe atď.
 3. Volantom otáčajte jemne a plynulo. Náhla zmena smeru jazdy môže viesť pri jazde po snehu a ľade k strate priľnavosti pneumatiky a k následnému šmyku.
 4. Plynový pedál ovládajte jemne a plynulo. Čo urobí prudké pridanie plynu vieme všetci. To čo je menej známe je, že aj prudké ubratie plynu môže viesť v prudkej zmene krútiaceho momentu na kolesá a opäť k strate priľnavosti a šmyku.
 5. Brzidte jemne a plynulo. Prudký nábeh na brzdy môže rovnako viesť v prudkej zmene rýchlosti vozidla. To je rizikom pre šmyk. Dnes má už každé nové vozidlo ABS aj ESP, ale ani to nie je zázračné riešenie. Ako sa hovorí, fyziku neoklamete.

Nezabudnite, najmä v zime platí: “JEMNE A PLYNULO.”