5 vecí, ktoré by ste mali mať v zime v aute

Zdá sa, že zimná sezóna je definitívne tu. Objavili sa prvé mrazy, dokonca aj prvý sneh. Tí, ktorí jazdíte najmä dlhšie trasy viete, že zimné počasie dokáže byť niekedy naozaj nevyspytateľné.

Zostavili sme zoznam 5 vecí, ktoré odporúčame mať v zime v aute.

  1. Lopatka na sneh. Je nezastúpiteľným pomocníkom najmä v prípade náhleho sneženia. V takom prípade potrebujete často odhrabať sneh aspoň z okolia kolies. Skladaciu lopatku, ktorá zaberie minumim priestoru si môžete objednať v našom eshope.
  2. Škrabka na sklo. Aj ľahký ranný mráz spôsobí námrazu na čelnom skle, preto škrabka na ľad určite nesmie chýbať. Máme v ponuke rôzne druhy, stačí si vybrať v našom eshope.
  3. Snehové reťaze. Najmä ak chodíte lyžovať, odporúčame mať v aute vždy snehové reťaze. Prístupové cesty k zjazdovkám patria často medzi najstrmšie a najviac zasnežené. Vyberte si správny typ a rozmer v našom eshope.
  4. Dáždnik. Zima nie je len o snehu, ale často aj o sychravom daždivom počasí. Vítaným doplnkom je preto práve dáždnik. Vyberte si značkové dáždniky v našom eshope.
  5. Deka. Zimné cesty z času na čas pripravia aj nečakané prekvapenia. Buďte pripravení a nenechajte sa zaskočiť dlhším čakaním v aute. Deka zaberie minimum priestoru a v čase núdze je nenahraditeľná.

Prečo je umývanie auta v zime také dôležité?

Umývanie auta ja okrem tankovania asi najčastejšou údržbou auta. Prečo je dôležité najmä v zime?

Skôr alebo neskôr prídu prvé mrazy. S tým sa začne automaticky objavovať na našich cestách posypová soľ. Ako všetci vieme, ide o mimoriadne agresívnu látku. Zvlášť na lakovaných častiach karosérie vie pôsobiť naozaj agresívne. Čím dlhšie zostáva soľ na karosérii, tým je riziko poškodenia väčšie.

Práve preto odporúčame umývanie auta v zimnom období čím častejšie.

Ideálny spôsob umývania je ručná umyvárka. Predídete tým riziku poškodeniu laku, nakoľko bežné kefy, najmä v prípade väčšieho znečistenia, mikročasticami prachu a piesku zanechávajú stopy v štruktúre laku.

V prípade rúčného umyvánia v našich prevádzkach čistíme aj interiér vozidla.

Mimochodom, vedeli ste, že podľa posledných štúdií sú interiéry vozidiel znečistené podobne ako napríklad madlá vozíkov v supermarkete a obsahujú rovnaké množstvo baktérií aj vytrvalých vírusov, porovnateľné s tým, čo sa objavuje na toaletách?

Objednajte sa na kompletné umytie auta ON-LINE.

10 mýtov o zimných pneumatikách

Teploty začínajú klesať pod +7 °C a to je signál na „obutie“ do zimných pneumatík. Vedeli ste, že za sucha, už pri teplote 0 °C, je rozdiel v brzdnej dráhe zimnej a letnej pneumatiky 3 metre? 

Často sa strávame s rôznymi mýtmi o zimných pneumatikách a preto sa na ne dôkladne pozrieme:

Mýtus 1: Sú príliš drahé. Cenový rozdiel medzi zimnými a letnými pneumatikami predstavuje maximálne 5 %. Dôvodom je, že obsahujú viac prírodného kaučuku, ktorý je drahší ako syntetický.

Mýtus 2: Nové letné pneumatiky sú dostatočne bezpečné. Napriek tomu, že dezén nových letných pneumatík má dostatočnú hĺbku, nehodia sa pneumatiky do zimných podmienok. Absencia zimnej behúňovej zmesi spôsobuje ich prílišnú tuhosť, ktorá nezabezpečí bezpečný kontakt s vozovkou.

Mýtus 3: So zimnými pneumatikami nemožno jazdiť rýchlo. Moderné zimné pneumatiky sú výkonné aj počas rýchlej jazdy.

Mýtus 4: Už mám ABS a ESP. Aj najlepšie kontrolné elektronické systému sú závislé od toho, či je brzdná a hnacia sila motora efektívne prenášaná na vozovku. Letné pneumatiky strácajú pri nízkych teplotách svoje adhézne vlastnosti a elektronické systémy automobilu nie sú schopné fungovať rovnako efektívne ako so zimnými plášťami.

Mýtus 5: Kam uskladním letné pneumatiky? Žiadny problém. Kvalitný autoservis dokáže zabezpečiť uskladnenie letných pneumatík, ich kontrolu a následnú montáž v jarnom období za rozumnú cenu.

Mýtus 6: Nie sú pekné. Moderné zimné pneumatiky majú príťažlivý dizajn a tiež nie je nutné nasadzovať ich len na oceľové ráfiky. Momentálne sú v ponuke aj špeciálne hliníkové disky pre zimné pneumatiky.

Mýtus 7: Zimné cesty sa udržiavajú – sú posypané inertnými materiálmi a čistené. Posýpanie a údržba vozoviek v zime už nie je samozrejmosťou. Nie všetky cesty sú stopercentne udržované, avšak aj na tých udržovaných musíme rátať s tým, že môžu byť zaviate snehom, lebo pracovníci údržby ciest a diaľnic nemôžu byť všade načas.

Mýtus 8: Moje poistenie kryje všetky riziká. Ak sa niekto stane účastníkom dopravnej nehody, na ktorej nenesie žiadnu vinu, potom mu bude spôsobená škoda uhradené z povinnej zákonnej poistky vinníka nehody. V prípade, že nehodu spôsobíte a nemáte dojednané havarijné poistenie, musíte si sám zaplatiť opravu poškodených častí svojho automobilu – čo je čiastka väčšinou mnohonásobne prevyšujúca cenu sady zimných pneumatík.

Mýtus 9: Tých zopár zimných dní nestojí za to. S námrazou, alebo ľadom sa na európskych cestách môžete stretnúť zhruba od polovičky novembra do konca februára. Pri poklese teplôt pod 7 °C majú zimné pneumatiky podstatne lepšie jazdné vlastnosti než plášte letných – takže sezóna, kedy by mali byť namontované zimné pneumatiky, začína už v októbri a trvá až do konca marca.

Mýtus 10: SUV a 4×4 ich nepotrebujú. Aj tieto automobily by mali byť pre vyššiu hmotnosť vybavené zimnými pneumatikami. Ani pohon všetkých štyroch kolies nemusí pomôcť na snehu a ľade, pokiaľ je automobil vybavený letnými pneumatikami.

Objednajte sa na výmenu ešte dnes.

Pneumatiky Continental zvíťazili v testovaní už 454-krát

Spoločnosť Continental AG je lídrom medzi výrobcami pneumatík a najlepšie hodnotenie v testoch od roku 2007 získala už 454-krát. Aj tohtoročným testom zimných pneumatík realizovaných prestížnymi motoristickými organizáciami a špecializovanými auto-moto magazínmi kraľovali plášte Continental, ktoré potvrdili najviac vyváženými vlastnosťami svoju prémiovú kvalitu. Predstavujú tak ideálne obutie na zimnú sezónu, ktorá sa už blíži.

  • Continental dlhodobo víťazí v testoch pneumatík. Od roku 2007 získali plášte tejto spoločnosti najvyššie možné odporúčanie celkom 454-krát.
  • Vďaka celkovo vyváženým vlastnostiam zvíťazila pneumatika Continental ContiWinterContact TS 850 vo viacerých testoch európskych spotrebiteľských organizácií či odborných automobilových časopisov.
  • Zimné modely značky Continental obhájili svoju pozíciu lídra v nasledovných rozmeroch: 16“ zvíťazili v testoch autoklubov ADAC (Nemecko), ÖAMTC (Rakúsko) či TCS (Švajčiarsko); 17“ obsadili 1. miesto v testoch magazínu ACE Lenkrad, kde ich najvyššie ocenili autokluby ACE (Nemecko), ARBÖ (Rakúsko) v spolupráci so združením znalcov GTÜ (Nemecko) a 15“ obhájili prvenstvo v odborných magazínoch Autozeitung a AUTO BILD.

Infografika - Prezúvanie pneumatíkVäčšina motoristov sa pri voľbe zimných pneumatík pre svoje vozidlo rozhoduje najmä podľa ceny a vlastností pneumatík alebo skúseností s nimi. Užitočnú pomoc pri výbere zimných pneumatík však poskytujú predovšetkým výsledky komplexných testov, ktoré realizujú národné autokluby, automobilové časopisy či spotrebiteľské organizácie. Pomôžu vodičom nielen si vybrať pneumatiky podľa výkonnosti a ekonomickej situácie, ale umožňujú im aj pochopiť príčiny vzniku extrémnych situácií a vyvarovať sa im.

V teste redakcie odborného magazínu ACE Lenkrad, ktorého výsledky vznikli na základe hodnotení autoklubov ACE (Nemecko), ARBÖ (Rakúsko) v spolupráci so združením znalcov GTÜ (Nemecko) prémiová pneumatika ContiWinterContact TS 850 obhájila svoje špičkové umiestnenie z predchádzajúcich dvoch rokov. Najlepšiu známku získala pneumatika vyvinutá v Hannoveri za riadenie na snehu a najvyššie hodnotenia sa jej ušli aj za jazdu na mokrej i suchej vozovke. ContiWinterContact TS 850 tak zavŕšila víťazný hetrik z posledných troch rokov a redakcia jej preto udelila titul „stálica“.

Najlepšie sa top model dominujúci testom zimných pneumatík umiestnil aj v porovnávaní nemeckého automobilového magazínu Autozeitung. Aj tu sa pneumatikám ContiWinterContact TS 850 podarilo v konkurencii 13 pneumatík obhájiť titul. „Za každých okolností bezpečná, rýchla a vyvážená,“ znelo hodnotenie magazínu. ContiWinterContact TS 850 mala veľmi dobré výsledky na suchu a výrazne dominovala v kritických podmienkach na snehu a mokre. Takto odborníci okomentovali jej počínanie na mokrej a zasneženej vozovke: „TS850-tka poskytuje pôsobivú úroveň aktívnej bezpečnosti, je najlepšia pri brzdení a má veľmi dobrú odozvu pri riadení. Na mokre sa jej nič nevyrovná. Má extrémne vysokú priľnavosť, excelentnú odozvu pri riadení a je dokonale vyvážená.“

Testy zimných plášťov, v ktorých sa prémiové ContiWinterContact TS 850 pravidelne umiestňujú na prvých miestach, dlhodobo potvrdzujú, že tieto pneumatiky predstavujú tú najlepšiu voľbu pre bezpečnú a plynulú jazdu na vode a snehu. Veľmi dobrú kvalitu však preukazujú aj v parametroch ako sú jazda na suchom povrchu, nízka spotreba paliva a kilometrový priebeh. Informácie o ďalších testoch nájdete tu.

Objednajte si pneumatiky Continental TU.