Ako sa správať na ceste počas silného vetra?

Ako sa správať na ceste počas silného vetra?

Vonku fúka ako blázon, vyzerá to na víchricu, no musíte ísť nevyhnutne autom?

 • Naplánujte si cestu, vyhnite sa oblasti, kde by mohli spadnúť na auto prekážky či strom.
 • Sledujte vozovku, stromy, prekážky, ktoré by mohli náhle spadnúť.
 • Držte volant pevne oboma rukami, lebo nárazy vetra zvyčajne nie sú konštantné, silnejú na otvorených priestranstvách či mostoch.
 • Pri predbiehaní vysokých vozidiel sa nezľaknite náhleho tlaku vetra z boku.
 • Nechajte si väčšie rozstupy od vozidiel alebo aj cyklistov.
 • Jazdite pomaly a sledujte aj okolité vozidlá, nie každé zvláda jazdu silným vetrom, znížte preto rýchlosť a keď vchádzate alebo vychádzate zo zákrytu, myslite na korekciu pohybu auta.
 • Ak ste doma, nenechávajte auto pod stromami, radšej si ho preparkujte na bezpečnejšie miesto, kde naň nemôže nič padnúť.

Želáme vám štastnú cestu. 😉

Máte naliatu správnu zmes do ostrekovačov?

Mínusové teploty sa blížia. Preto je najvyšší čas, ak ste samozrejme tak ešte pred začiatkom zimy neurobili, naliať nemrznúcu zmes do ostrekovačov. Máte v aute ešte pozostatky letnej zmesi? Iba doliať zimnú nestačí! Už viacerí motoristi sa o tom presvedčili.

“Pretrepať, nemiešať” – James Bond vedel, prečo to chcel pre svoje Martini, či iné nápoje. Berte túto preslávenú vetu so všetkou vážnosťou aj pri zmesi do ostrekovača: nikdy nemiešajte letnú a zimnú zmes. Dôvodov je hneď niekoľko. Nepoužitej zmesi vám nemusí byť ľúto – vypustite, alebo vystriekajte najskôr všetku neminutú jednu zmes a až potom nalejte druhú. Každá z nich má svoje špecifické vlastnosti – a preto zvyknú zmesi spolu zreagovať. Po vzájomnej chemickej reakcii a nastriekaní na sklo totiž vznikne mastný film, ktorý sa veľmi ťažko odstraňuje.

Keď menej je viac – niekedy už na konci leta nalejete do ostrekovača len vodu s tým, že už-už ju nahradíte nemrznúcou kvapalinou. Ale jednoducho to nestihnete, alebo predpovede počasia neberiete vážne vo viere, že ešte je čas. A potom to príde – rýchlo sa ochladí a vy v dobrej snahe pripraviť sa na nástrahy zimných mesiacov iba nalejete kvapalinu určenú  do -18 C. Všetko je na prvý pohľad v poriadku. Ale zrada – zmes sa dobre nepremiešala. Alebo keď sa to aj podarilo, na zimu už po zriedení nestačí. Lepším riešením je použiť koncentrovanejšiu kvapalinu na nižšie teploty. Lenže čo už teraz, keď prudký mráz znefunkčnil trysky? Ak aj v hadičkách zostala mrazu málo odolná zmes, problémy sú na ceste. Niekedy stačí spriechodniť naozaj iba trysky ostrekovačov. Pomôže napríklad teplá voda, alebo v kombinácii s nemrznúcim prípravkom. Keď sú však zamrznuté prívodné hadičky, musíte si pomôcť inak. Musíte do tepla. Väčšinou asi nemáte vyhrievanú garáž. Buď požiadate známych, alebo na to pôjdete fígľom.

Využite podzemie – určite ste si už všimli, že aj v treskúcich mrazoch býva v podzemných garážach teplo – pár stupňov  nad nulou. Keď je to možné, zaparkujte auto do takejto garáže. A keď sa ľad uvoľní, postupujte už podľa uvedeného návodu. Ak ste ešte nemrznúcu kvapalinu nedoliali, vyprázdnite nádržku ostrekovača – ak je zmesi málo, stačí ju vystriekať na okno. Potom nalejte nemrznúcu kvapalinu a spustite ostrekovanie vpredu aj vzadu. Náš tip: na prvé naplnenie použite koncentrovanejšiu kvapalinu, ako je bežná pre naše podmienky (na -18 až -20 C). Takže aspoň na – 30 C, alebo ešte na nižšiu teplotu.

Používajte koncentrát – aj keď je vonku teplota „len“ -10 °C alebo -12 C a v ostrekovači máte kvapalinu na -20 C, nemusí to stačiť. Ak ju totiž nastriekate počas jazdy na podchladené sklo, ktoré sa ešte nestihlo zohriať od vzduchu prúdiaceho v interiéri, liehová zložka sa rýchlo odparí a na skle zostane tenučká vrstvička ľadu. Nepriehľadný povlak sťaží, alebo celkom znemožní výhľad na cestu a problém je na svete.

Odporúčame: použite radšej koncentrovanejší prípravok na nižšiu teplotu. Pomôže vám aj pri odstraňovaní námrazy zo skla. Len nezabudnite pred jeho nastriekaním na sklo najprv opatrne uvoľniť primrznuté stierače a zdvihnite ich, aby sa nešúchali po ľade. Ešte lepším riešením je rozmrazovať celé čelné sklo aj s primrznutými stieračmi mechanickým rozprašovačom, alebo aerosólovým v spreji. Len si ho nezabudnite v aute pre prípad, že vám primrznú aj dvere.

Ak riešite akúkoľvek dilemu, príďte sa ku nám poradiť. S radosťou sa vám budú venovať naši predajcovia vozidiel aj servisní poradcovia. Odporučia vám, ako sa efektívne a ekonomicky výhodne starať o vozidlo aj v autorizovanom servise.

Alebo sa objednajte ON-LINE.

6 tipov pre jazdu v hmle

Jeseň je definitívne tu. Dnes vám prinášam 6 tipov pre jazdu v hmle.

 • v hmle často viac počujete, ako vidíte. Preto si napríklad pri prejazde križovatkou v hustej hmle radšej stiahnite okienko a počúvajte zvuky zvonka.
 • pri jazde dodržujte bezpečný odstup a nespoliehajte sa na vozidlo pred vami. Ideálnym rozstupom sú 3 až 4 sekundy. Vzdialenosť si zmeriate jednoducho. Vybraný bod alebo predmet musíte minúť o 3 až 4 sekundy neskôr, ako auto pred vami.
 • pri jazde hustou hmlou nevidíte okolie a teda máte obmedzené vnímanie svojej rýchlosti. Sledujte preto tachometer, aby sa vám nestalo, že budete letieť hmlou rýchlejšie, ako by ste čakali.
 • v extrémnej situácii, pred tým ako sa pohnete je dobré pre istotu aj zatrúbiť, aby ste upozornili ostatných vodičov, že vchádzate do križovatky.
 • v priestore vozovky sa orientujte podľa pravého okraja. Ak sa ho budete držať, nemôže sa vám stať, že sa omylom dostanete do protismeru.
 • počas hmlistých rán a večerov používajte najmä stretávacie svetlá. Hmlové svetlá sú vhodné iba v situáciách, keď nie je hustá premávka a diaľkové vám viac uškodia, ako pomôžu.

Pre bezpečnú jazdu sú dôležité aj správne nastavené svetlá. Dajte si skontrolovať tie vaše.

Objednaj sa ON-LINE