Ako si udržať bdelosť za volantom?

Vedeli ste, že vodič má po 17 hodinách bdelosti rovnakú šancu spôsobiť nehodu, ako keby mal 0,5 promile alkoholu v krvi? Teda dvakrát väčšiu pravdepodobnosť dopravnej nehody oproti ideálnemu stavu.

Faktom je, že únava vodiča je príčinou mnohých dopravných nehôd. Tu je od nás niekoľko tipov, ako s jej za volantom predísť a kedy je čas vypnúť motor a oddýchnuť si.

Koľko km denne by mal vodič maximálne prejsť, aby neohrozil bezpečnosť?

Pre rodinné cestovanie sa odporúča prejsť maximálne 800 – 1 000 kilometrov za deň. To však za podmienky, že počas jazdy sa vystriedajú minimálne dvaja vodiči. Frekvencia prestávok pritom závisí od času a schopností vodiča.

Je šoférovanie v noci počas dlhších trás v poriadku?

Sú vodiči, ktorým tma problém nerobí a  radšej jazdia v noci. Cesty sú voľnejšie a vyššia je aj cestovná rýchlosť. Niektorým ľuďom naopak tma prekáža. Pre posádku je výhodné, že si napríklad pospia a vodič môže v pokoji šoférovať. Treba však mať na zreteli podstatne väčšiu náchylnosť na mikrospánok už aj preto, že šoféra v takomto prípade z posádky nik nerozptyľuje.

Kedy má šofér nábeh na mikrospánok?

Keď šofér začína vidieť rozmazane kontúry predmetov v okolí auta, keď stráca orientáciu vo svojom jazdnom pruhu, keď sa zľakne zmenenej zvukovej kulisy pri vjazde do tunela alebo dlhšieho podjazdu, je naozaj najvyšší čas prerušiť jazdu a aspoň na pár desiatok minút si v aute pospať, alebo sa vystriedať za volantom.

Ako predĺžiť bdelosť a oddialiť mikrospánok?

Žuvačky sú vítaným spoločníkom každého vodiča, pretože okrem lepšieho dychu zlepšia aj bdelosť. Žuvaním sa zväčšuje prúdenie krvi do mozgu o 25 až 40 percent.

Je dobré mať častejšie prestávky pri šoférovaní?

Častejšie prestávky sú dôležité najmä z dôvodu tzv. kondičnej bezpečnosti človeka. Ak počas prestávky nezostane šofér sedieť v aute či blízko pri ňom, ale naozaj sa poprechádza, osvieži si vodou tvár a urobí niekoľko rýchlych pohybov, „pretiahne telo“, poprechádza sa, alebo keď zje nejaké ľahko stráviteľné jedlo obsahujúce hrubú vlákninu a dostatok vitamínov, je predpoklad, že tým účinne oddiali nástup únavy vrátane rizika vzniku mikrospánku počas ďalšej jazdy. Klasický spánok to však nikdy nenahradí.

Čo iné ovplyvňuje únavu?

Počas jazdy je dôležité mať v kabíne vozidla primeranú teplotu a účinne ju vetrať. V žiadnom prípade sa neodporúča mať vnútri zbytočne teplo, ale ani zimu. Často krát nesprávne pracujeme s klimatizáciou. Z hľadiska zdravia sa napríklad neodporúča mať nastavené chladenie na viac než 5- až 7-stupňový rozdiel oproti vonkajšej teplote. Neplatí, že 21 °C je optimálna teplota pre všetky podmienky. Keď je vonku 33 °C, skvelé osvieženie poskytne klimatizácia nastavená na 25 – 26 °C.

Dôležité je mať stály prísun tekutín. Je dokázané, že smädný človek stráca schopnosť sústrediť sa a správne riešiť vypäté situácie.

5 tipov ako znížiť spotrebu

Asi všetci chceme mať čo najnižšiu spotrebu. 5 tipov ako na to:

Jazda: Počas jednej jazdy skúste vybaviť čo najviac záležitostí. Teplý motor má nižšiu spotrebu ako studený. Naštartujte auto a hneď sa rozbehnite. Motor sa rýchlejšie zahreje, keď pracuje pod záťažou, pritom sa vyhnete jalovej spotrebe počas čakania na zahriatie pri zvýšených otáčkach. Rozbehnite sa pomaly, bez prudkej akcelerácie. Zrýchľujte pozvoľne, hlavne na štrku a mokrej ceste. Vždy, keď stlačíte akcelerátor, zvyšujete dávku paliva do motora. Pomalým stláčaním plynového pedálu dávate motoru práve toľko paliva, koľko stihne dobre spáliť pri adekvátnej akcelerácii. Rozbiehanie s pretáčaním kolies veľmi negatívne vplýva na spotrebu (a opotrebovanie pneumatík). Motor vtedy dostáva maximálnu dávku paliva bez adekvátneho zrýchľovania. Majte zaradený prevodový stupeň zodpovedajúci rýchlosti. Nadradením alebo podradením sa motor dostáva do otáčok nevýhodných pre spotrebu paliva. Optimálne otáčky sa pohybujú u benzínových motorov od 2500 do 3500 za minútu u dieselových o čosi nižšie. Preraďte na vyšší rýchlostný stupeň hneď ako dosiahnete dostatočnú rýchlosť. Vytáčanie motora k maximálnym otáčkam rapídne zvyšuje spotrebu. Platí: čím vyšší rýchlostný stupeň, tým nižšia spotreba paliva. Snažte sa udržiavať stálu rýchlosť. Jazdite radšej pri 90 km/h ako pri 100 km/h môžete ušetriť až 10%. Nevozte zbytočne veľa vecí, zvyšovaním hmotnosti sa zvyšujú aj jazdné odpory.

Brzdenie: Vyhnite sa zbytočnému brzdeniu. Predvídané brzdenie a vyhnutie sa prudkému brzdeniu znižuje spotrebu a zároveň šetrí pneumatiky a brzdy. Využite valivý odpor pneumatík pri brzdení radšej, než prudké brzdenie. Brzdenie valivým odporom je jednou z najlepších metód znižovania spotreby. Neotáčajte zbytočne kolesami. Každý pohyb do strany zvyšuje ťah a trenie zvyšujúce spotrebu paliva a opotrebovanie pneumatík.

Aerodynamika: Vyhnite sa nakladaniu batožiny na strechu. Batožina na streche zvyšuje spotrebu o 5% pri vyšších rýchlostiach. Aj prázdny nosič zvyšuje spotrebu o 1%. Ak je možné nosič odmontovať zo strechy, odmontujte ho. A počas jazdy nemajte dokorán otvorené okná. Zvyšujú aerodynamický ťah, čo hlavne pri vyšších rýchlostiach zvyšuje spotrebu.

Kolesá a pneumatiky: Majte odborne nastavenú geometriu prednej nápravy. Zle nastavené kolesá medzi sebou bojujú, čím zvyšujú spotrebu paliva a opotrebovanie pneumatík. Pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách. Vždy ich nahustite na tlak odporúčaný výrobcom automobilu. Podhustené pneumatiky zvyšujú valivé trenie a zvyšujú spotrebu (až 5%) a opotrebenie pneumatík. Pri rozbiehaní s pretáčaním kolies sa silne opotrebúvajú pneumatiky.

Palivo a olej: Používajte kvalitné, energiu uchovávajúce motorové oleje so správnou viskozitou. Natankovanie najdrahšieho paliva nezaručuje lepší beh motora. Používajte palivá s oktánovým číslom odporúčaným výrobcom. Použite palivo s čo najnižším oktánovým číslom v rámci odporúčaní výrobcu. Dodržiavajte odporúčania výrobcu!

Objednajte sa na do servisu ON-LINE.