Pes v aute. Viete ako ho prepraviť bezpečne?

Obdobie letných dovoleniek je v plnom prúde a veľa motoristov si berie so sebou aj svojho štvornohého miláčika.

ŠKODA nezabúda ani na nich a predstavuje praktické príslušenstvo pre bezpečné a čisté cestovanie. Ponuka siaha od bezpečnostného pásu pre psov až po mrežu, ktorá oddeľuje batožinový priestor od priestoru pre cestujúcich.

28866Bezpečnosť všetkých členov posádky má pre značku ŠKODA najvyššiu prioritu. Platí to rovnako pre človeka ako aj zviera. Pri preprave psov na zadnom sedadle je preto bezpečnostný pás pre psa nevyhnutnou súčasťou ŠKODA Originálneho príslušenstva. Bez tohto zabezpečenia by bolo zviera v prípade kolízie vymrštené vpred, čo by predstavovalo ohrozenie nielen pre psíka, ale aj pre človeka, sediaceho pred ním. Pás navyše pri bežnej jazde zabráni psovi v pohybe, a tým aj rozptyľovaniu vodiča. Psí bezpečnostný pás je možné objednať v štyroch veľkostiach – od S až po XL. Okrem toho má aj ďalšie praktické využitie. V spojení s vôdzkou je možné pás používať aj pri prechádzkach a výcviku psa.

28868Ak psíka umiestnite na zadnom sedadle, praktický ochranný poťah sa postará o to, aby interiér ostal čistý. Tak v modeli ŠKODA Citigo ako aj ŠKODA Superb, poťah je dostatočne veľký na to, aby zakryl celú plochu zadných sedadiel a ochránil ju pred chlpmi prepravovaného zvieraťa a ďalšími nečistotami. Pevná tkanina poťahu je nepremokavá a ľahko umývateľná. Protišmyková povrchová úprava zvyšuje bezpečnosť počas jazdy. Pomocou očiek sa poťah jednoducho pripevní k hlavovým opierkam predných a zadných sedadiel.

28870Mnohí majitelia psov ocenia priestrannosť a funkčnosť niektorého z automobilov značky ŠKODA vo verzii kombi. Deliace mreže pre modely Fabia Combi, Octavia Combi a Superb Combi zaistia bezpečnú prepravu psa v batožinovom priestore. Pomocou tejto pozdĺžnej deliacej mreže možno batožinový priestor rozdeliť prakticky a zároveň bezpečne na dve časti. Pes na jednej strane, kufre a ďalšie predmety na druhej.

To isté platí aj pre priečnu deliacu mrežu, ktorá je k dispozícii pre modely ŠKODA Fabia Combi a ŠKODA Superb Combi. Táto vertikálna mreža, umiestnená priamo za hlavovými opierkami zadných sedadiel, zabraňuje zvieraťu v prístupe do priestoru pre cestujúcich. Prevedenie mreže umožňuje vodičovi nerušený výhľad dozadu.

28872Aby bol batožinový priestor aj pri preprave psa čo možno najčistejší, je možné ho chrániť koberčekmi alebo podložkami, ktoré sú k dispozícii pre všetky modely. Gumová podložka presne zodpovedá tvaru podlahy batožinového priestoru a nie je ju potrebné nijako upevňovať. V prípade potreby možno podložku jednoducho vybrať a vyčistiť. V ponuke ŠKODA Originálneho príslušenstva je aj robustná plastová ochranná vložka do batožinového priestoru.

Pre modely ŠKODA Rapid, Rapid Spaceback, Yeti, Octavia a Octavia Combi sú na želanie k dispozícii aj obojstranné koberce do batožinového priestoru. Z jednej strany sú potiahnuté tkaninou, z druhej strany voči nečistotám a vode odolným materiálom. Pre čistú prepravu štvornohého maznáčika postačí otočiť koberec odolnou stranou nahor.

Originálne doplnky a príslušenstvo do vášho vozidla si môžete objednať v našich showroomoch alebo jednoducho a pohodlne ONLINE cez náš eshop

Buďte vždy pripravení cestovať bezpečne!

Prečítajte si naše tipy a triky ako sa postarať o svoje vozidlo…

Dovolenkové obdobie práve štartuje a keďže slovenskí dovolenkári stále najčastejšie využívajú na ceste za oddychom svoj automobil, netreba podceniť kontrolu jeho technického stavu. Rovnako tak by sa mali motoristi vopred pripraviť aj na neočakávané situácie, ktoré môžu počas cesty na dovolenku nastať. Pripravili sme pre vás súbor cenných rád, ako komplikáciám predchádzať a v prípade, že nastanú, ako si v tejto situácii poradiť.

Staré známe pravidlo hovorí, že prevencia je lacnejšia. Dvojnásobne to platí pri kontrole technického stavu automobilu. Nehazardujte a nechajte si svoje auto skontrolovať v autorizovanom servise ešte pred vycestovaním na dovolenku. Zákazníci, ktorí využívajú služby autorizovaného servisu, majú navyše automaticky a zdarma k dispozícii Doživotnú garanciu mobility (v prípade značky ŠKODA), čo znamená pomoc asistenčnej služby kedykoľvek a kdekoľvek to potrebujú. Komplexnou kontrolou v autorizovanom servise máte istotu, že na nič nezabudnete a dopriali ste svojmu autu maximálnu starostlivosť presne podľa pokynov výrobcu. Napriek dôkladnej príprave odborníci odporúčajú pripraviť sa aj na neočakávané situácie.

 

Na čo nezabudnúť

Pred cestou si skontrolujte základné doklady – pas, občiansky preukaz, vodičský preukaz, technický preukaz a poistenie vozidla (zelená karta), prípadne medzinárodný vodičský preukaz, ak je v danej krajine potrebný. Nezabudnite na dostatočnú hotovosť, aktuálne kontakty na zastupiteľské úrady, asistenčné služby a myslite aj na tlačivo správy o nehode. Aj keď máte v aute alebo v smartfóne modernú navigáciu, stará dobrá papierová mapa môže mať v niektorých situáciách cenu zlata. Autonabíjačka pre mobilné zariadenia by taktiež nemala chýbať vo vašej výbave pri ceste na dovolenku. V prípade núdze nie je horšia situácia ako vybitý mobil. Nezabudnite na aktiváciu roamingu, prípadne aj dát na využívanie internetových služieb v zahraničí.

 

Rezervná výbava

Chladiaci systém vykazuje v lete maximálne zaťaženie, a  preto je vhodné mať po ruke rezervný predpísaný mrazuvzdorný prostriedok. Ak ho v núdzi nemáte k dispozícii dostatok, použite iba vodu a nechajte si po návrate domov čo najskôr obnoviť správny pomer u vášho servisného partnera. Pred dlhšou cestou odporúčame pribaliť si so sebou aspoň jeden liter vhodného motorového oleja, pretože nie všetky čerpacie stanice majú v ponuke oleje zodpovedajúce štandardom výrobcu. Pri kúpe oleja sa vždy riaďte špecifikáciou výrobcu, dôležitá je predpísaná norma VW, nie normy SAE (napr. 15W-40) alebo ACEA (napr. E7).

Ak je auto vybavené rezervným kolesom, odporúčame pred cestou skontrolovať jeho stav a dofúkať ho na hornú hranicu predpísaného tlaku najväčšieho hustenia. Ak nie je, nezabudnite na sadu na opravu pneumatík a samozrejme pumpu alebo kompresor, ktorým pneumatiku po oprave nahustíte. Vždy dbajte na bezpečnosť seba, svojich blízkych aj ostatných účastníkov cestnej premávky, najmä pri defekte na frekventovanej komunikácii. Nezabudnite na reflexné vesty.

V automobiloch, ktoré nie sú vybavené modernými systémami bezkľúčového vstupu a štartovania, sú zabuchnuté kľúče častým a zbytočným problémom, ktorému sa dá predísť náhradnými kľúčmi uloženými na chránenom mieste mimo auta. Nezabudnite ani na súpravu rezervných žiaroviek, ideálne si vyskúšajte postup ich výmeny vopred podľa návodu na obsluhu. Ak si na výmenu žiarovky netrúfate, navštívte najbližšieho servisného partnera.

 

Čo robiť pri natankovaní nesprávneho paliva

Pred každým tankovaním dôkladne skontrolujte, či sa informácie na čerpacom stojane zhodujú s informáciou na palivovom viečku. V rôznych krajinách sa líšia obchodné názvy jednotlivých druhov palív a niekedy aj farby tankovacích pištolí. Ak omylom natankujete benzín do prázdnej dieselovej nádrže do max. objemu 5 litrov, problém možno vyriešiť dotankovaním plnej nádrže naftou. V prípade natankovania väčšieho množstva nesprávneho paliva odporúčame za žiadnych okolností neštartovať a kontaktovať asistenčnú službu. Ak sa vám napriek konštrukčnému opatreniu, hrdlo palivovej nádrže je užšie ako priemer pištole, podarí natankovať do benzínovej nádrže naftu, motor neštartujte a kontaktujte asistenčnú službu.

 

Pravidlá cestnej premávky nie sú všade rovnaké

Pripravte sa na cestu vopred a zistite si o krajinách, kam cestujete, čo najviac informácií. V rôznych krajinách sa môžu odlišovať nielen rýchlostné limity na konkrétnych komunikáciách, ale aj ďalšie pravidlá prevádzky. Ide napríklad o počet, farbu a umiestnenie reflexných viest, predpísanú lekárničku a výstražný trojuholník, úpravu denného svietenia, telefonovania počas jazdy, či dokonca zákaz konzumácie jedla a nápojov za volantom. Odporúčame preto pred cestou preštudovať si legislatívu tranzitných aj cieľových krajín. Za nedodržanie predpisov môžu hroziť značné sankcie, v prípade nehody nielen finančné.

 

Na koho sa v núdzi obrátiť

Ešte pred cestou si zistite, čo všetko vám pokrýva nielen poistenie, ale aj asistenčné služby, ktoré budete nútení využiť v prípade poruchy alebo nehody. To platí najmä pre tých, ktorí už majú svoje auto po záručnej lehote. Asistenčné služby sa môžu v týchto prípadoch poriadne predražiť. Aj tu platí, že využívanie autorizovaného servisu má okrem perfektnej starostlivosti aj ďalšie nezanedbateľné výhody. Napríklad majitelia vozidiel značky ŠKODA, ktorí využívajú služby autorizovaných servisov, majú k dispozícii automaticky a zdarma službu Doživotná garancia mobility. V rámci nej môžu pri nečakanej poruche využívať pomoc od asistenčnej služby ŠKODA Assistance 24 hodín denne, 365 dní v roku v Slovenskej republike aj v zahraničí. Pokiaľ sa nepodarí uviesť auto do prevádzky priamo na mieste, bude odtiahnuté do najbližšieho autorizovaného servisu ŠKODA. Ak sa oprava nevykoná v ten istý deň a nachádzate sa vo vzdialenosti väčšej ako 30 km od miesta bydliska alebo cieľa cesty, servis ŠKODA môže zaistiť náhradnú dopravu, zapožičanie náhradného vozidla či ubytovanie v hoteli pre posádku vozidla na jednu noc.

Naše HOTLINE kontakty TU.

Viete ako zvládnuť šmyk?

Auto sa za určitých okolností môže dostať do šmyku, do nedotáčavého alebo do pretáčavého. A to aj vtedy, keď dávate pozor.


Nedotáčavý šmyk – znamená, že automobil zatáča nedostatočne, to znamená, že vozidlo sa šmýka  prednou častou smerom von zo zákruty (väčšinou u áut s pohonom predných kolies). V takejto situácii odporúčame vrátiť volant späť, nechať vozidlo ísť rovno s vyšliapnutou spojkou, bez pridávania plynu a brzdenia. Ak nie je okraj cesty príliš blízko, kolesá skôr či neskôr opäť získajú kontakt s vozovkou a auto zabočí. Pomalým jemným pridávaním plynu sa dostanete do správneho smeru a môžete pokračovať v jazde.

Pretáčavý šmyk – znamená, že auto zatáča príliš, to znamená, že vozidlo smeruje mimo vozovky zadnou časťou (väčšinou u áut so zadným náhonom). Príčinou tohto šmyku je strata kontaktu s vozovkou na zadnej náprave a auto sa začne otáčať okolo vlastnej osi. Vtedy je dôležité prudko, ale krátko otočiť volantom do opačného smeru. Nesmiete však volantom točiť príliš – zadok auta vám môže vystreliť na druhú stranu. V momente, keď sa vám vozidlo podarí ovládnuť, točte volantom do opačnej strany. A všetky ďalšie korekcie musia byť kratšie.

Veríme, že sa do žiadnej z týchto zo situácií nedostanete a tieto rady nebudete potrebovať. Avšak na druhej strane dúfame, že ak sa tak náhodou stane, tieto rady vám pomôžu udržať stabilitu a kontakt vozidla s vozovkou a vy situáciu šmyku zvládnete bravúrne : )

Vždy vo vašej blízkosti.

Naše HOTLINE kontakty TU.